Śniadanie

sniadanieŚniadanie - pierwszy posiłek w ciągu dnia. To ważny element właściwego przygotowania dziecka do szkoły. Zapewni mu ono sprawność intelektualną i  fizyczną. Jednym słowem śniadanie to klucz do szkolnych sukcesów.

Po śnie  w organizmie zmniejsza się znacznie poziom glukozy, czyli podstawowego paliwa dla mózgu. Zjedzenie śniadania doprowadzi do zbilansowania poziomu tego ważnego cukru. Dziecko, które staje w szkole przed wieloma intelektualnymi wyzwaniami, potrzebuje takiego wsparcia.

Śniadanie wpływa także na samopoczucie i odporność. Powinno zaspakajać 25 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego. Poranny posiłek dostarcza organizmowi potrzebnej energii i składników pokarmowych, wpływa na lepszą koncentrację, zdolność uczenia się i zapamiętywania. Śniadanie dostarcza glukozę dla naszego mózgu oraz wpływa na pracę jelit.

Pierwsze i drugie śniadanie dostarcza nam energii potrzebnej do rozpoczęcia dnia, zapewnia regularność spożywania posiłków, dzięki czemu nie objadamy się gdy przyjdzie prawdziwy popołudniowy głód. Po zjedzeniu śniadania lepiej się czujemy, nasz organizm jest bardziej wydajny, w rezultacie dostarczymy sobie mniej kalorii niż w przypadku rezygnacji z tego posiłku, co może wydawać się dziwne. Spożywanie, np. dwóch obfitych posiłków nie służy naszemu zdrowiu i jest pierwszym krokiem do odkładania się tkanki tłuszczowej. Po zjedzonym śniadaniu mamy lepsze samopoczucie, a ponadto kształtujemy prawidłowe nawyki żywieniowe.

Śniadanie powinno składać się z:

  • węglowodanów złożonych, w postaci chleba, płatków zbożowych,
  • białka w postaci serów czy wędlin,
  • tłuszczy - tutaj sprawdzi się olej roślinny
  • oraz witamin i składników mineralnych pochodzących z warzyw lub owoców.

W przypadku dzieci w skład śniadania powinny wchodzić również produkty mleczne, które są źródłem wapnia.

Ewa Kałdonek

Grafika ze strony: https://pixabay.com/pl/marchew-jarmu%C5%BC-orzechy-w%C5%82oskie-1085063/ Autor:dbreen; udostępniona na licencji CC0 Public Domain (Darmowy do użytku komercyjnego. Nie wymaga przypisania.)