Misterium Paschalne 2017

misterium1Czas Wielkiego Postu jest czasem zatrzymania... Jest to moment szczególnego przylgnięcia do Boga, nawracania serca ku Niemu i czas jednania się z bliźnimi... Dla młodzieży z naszego gimnazjum dokonywało się to poprzez ściąganie masek... Misterium Drogi Krzyżowej wystawiliśmy w kościele parafialnym dla wiernych parafii, a także dla nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Sztukę przygotowali trzecioklasiści pod czujnym okiem s. Joanny. Dzięki grze aktorów mogliśmy zastanowić się, jakie zakładamy maski w naszej codzienności...

Motyw zdejmowania masek pozwolił w sposób obrazowy zobaczyć różnicę, kiedy funkcjonujemy za ich zasłoną, a kiedy jesteśmy już ich pozbawieni. Mogliśmy to dostrzec, wsłuchując się w słowa młodych aktorów. Głos w masce był przytłumiony, mało wyraźny, natomiast po zdjęciu maski był czysty, prawdziwy, zrozumiały.

misterium1

 

misterium2

misterium3

misterium4

Sami nie jesteśmy w stanie zdjąć naszych masek. Często przykleiły się do naszego życia. Może tak bardzo przyzwyczailiśmy się do nich, że nie potrafimy ich dostrzec. Może zmusiła nas do tego sytuacja życiowa. Uwolnienie może dokonać się dzięki łasce Chrystusa. Krzyż, pod którym aktorzy zostawiali swoje maski, był znakiem wyzwolenia. W tym właśnie Krzyżu dokonuje się nasze odkupienie, to tu możemy doświadczyć uzdrowienia, pełni życia. To symbol światła, z którego tryska życie.