Medycyna

Problem ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna staje się coraz większym problemem dla kobiet chcących posiadać potomstwo. Lekarze odnotowują znacznie więcej schorzeń tego typu niż w ostatnich latach i na razie nie są w stanie podać przyczyny takiego stanu rzeczy. Ciąża pozamaciczna jest przede wszystkim zagrożeniem dla zdrowia kobiety i co najgorsze może doprowadzić do tego, że już nigdy nie będzie mogła mieć dzieci, co dla kobiet jest w większości przypadków nie do pomyślenia. Ciąża ektopowa, bo tak też można ją nazwać dzieli się na kilka typów, które odpowiadają konkretnym miejscom w ciele, w których się akurat rozwinęła. Wyróżniamy więc ciążę jajowodową, która stanowi aż 99% wykrywalnych przypadków i zarodek ma możliwość rozwinięcia się w jakiejkolwiek części jajowodu. Drugim przypadkiem jest ciąża jajnikowa gdzie jajeczko ląduje w jajniku (lub nad nim) i tam dojrzewa. Następny rodzaj to ciąża brzuszna i tu sytuacja wygląda tak, że jeżeli jajeczko ulokowane jest na krańcu jajowodu, zaraz przy strzępkach i właśnie w tym miejscu połączy się z plemnikiem to istnieje ryzyko, że oderwie się i wpadnie między pętlę jelita i to tam rozpocznie swój rozwój. Ostatnim typem takiej ciąży jest ciąża szyjkowa i tutaj jajeczko rozwija się poniżej ujścia wewnętrznego macicy, a konkretnie poza jej jamą.

Dodaj komentarz

Comment
Name*
Mail*
Website*