Medycyna

Jak postępować w przypadku ciąży ektopowej

W materii ciąży pozamacicznej należy także poinformować o tym, że może ona w niewielu przypadkach obumrzeć i wejść w strukturę tkanek organizmu kobiety. Dzieje się tak bardzo żadko aczkolwiek warto to odnotować i mieć na uwadze. Najczęściej jednak ciąża pozamaciczna jest dużym zagrożeniem dla życia i jej finał może mieć postać krwawienia wewnętrznego. Objawy zależą o tego w jak bardzo jest ona rozwinięta, jeżeli jest mała to kłopoty z nią związane są analogicznie mniejsze niż jest to w przypadku bardzo rowiniętego płodu. Gdy taka ciąża ma zaledwie kilka tygodni to istnieje możliwość jej zlikwidowania specjalistycznymi lekami. Tego typu załatwienie sprawy nie wywołuje szkód w ciele kobiety i przede wszystkim oszczędza jajowód dzięki czemu dana kobieta będzie mogła ponownie zajść w ciążę. Kobieta może wykrwawić się na śmierć w przypadku gdy ciąża ektopowa trwa dłużej niż 8-9 tygodni albowiem wtedy krwotok jest niesamowicie obfity. W takiej sytuacji leki nie są w stanie pomóc i jedynym ratunkiem dla kobiety jest chirurgiczna operacja. Obecnie stosuje się zabieg, który nosi nazwę laparoskopia i polega na wprowadzeniu pod powierzchnię brzucha kobiety trzech końcówek aparatu, z których jedna to kamera, a dwie pozostałe to przyrządy operacyjne. Po wszystkim zostają niewielkie blizny, które na pierwszy rzut oka są niewidzialne.

Dodaj komentarz

Comment
Name*
Mail*
Website*