Medycyna

Płodność a ciąża pozamaciczna

Wszystkie kobiety, które zostały dotknięte problemem ciąży pozamacicznej powinny zwiększyć swój zasób wiedzy na jej temat i poinformować swoje koleżanki by miały one świadomość tego jak wielkie kłopoty takie schorzenie może zapewnić i do jakich nieszczęść może doprowadzić. Gdy już ciąża pozamaciczna zostanie zdiagnozowana i zabieg jej usunięcia zostanie pomyślnie wykonany kobieta powinna być pod stałym nadzorem swojego ginekologa. Taki zabieg może uratować życie kobiety, lecz istnieje ryzyko, że nie będzie mogła w przyszłości ponownie zajść w ciążę, dlatego warto mówić o tym problemie szerzej by takich przypadków było jak najmniej. Gdy w wyniku operacji udało się zachować jajowód należy odczekać conajmniej sześć miesięcy by móc sprawdzić jego drożność. W sytuacji gdy został on usunięty w kobiecym organizmie będą od tej pory dwa jajniki i tylko jeden jajowód. Jest duża szansa na to, że płodność zostanie zachowana, ale równocześnie istnieje niewielkie ryzyko, że następne zapłodnienie czeka taki sam finał. Jednakże w większości przypadków kolejna ciąża przebiega prawidłowo tylko potrzeba więcej czasu by doprowadzić do zapłodnienia. Ważne, że pary dotknięte ciążą pozamaciczną mogą później liczyć na potomstwo, niektórzy nie mają już tyle szczęścia.

Dodaj komentarz

Comment
Name*
Mail*
Website*