Medycyna

Czy kobiety wiedzą czym jest ciąża pozamaciczna

Jestem ginekologiem już od wielu lat i w ostatnim czasie duża część moich pacjentek zaczyna dopytywać się o kwestie związane z ciążą pozamaciczną. Cieszy mnie to bardzo ponieważ jest to temat, który nie funkcjonuje w ogólnej świadomości kobiet i dopiero niedawno zaczyna się przebijać do większego grona osób. Nieprawidłowość jaką jest ciąża pozamaciczna potrafi nieźle namieszać w organizmie kobiety a w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do jej zgonu. Śmierć przy takim powikłaniu jest bardzo rzadka i występuje dość sporadycznie niemniej jednak istnieje takie ryzyko i należy się tego ze wszystkich sił wystrzegać. Można zetknąć się z jeszcze inną nazwą tego skorzenia i jest to ciąża ektopowa. Oba określenia są poprawne i można używać ich naprzemiennie. Jestem zdruzgotany tym jak dużo kobiet jest nieświadomych zagrożeń związanych z ciążą pozamaciczną, cała masa uważa, że ich to nigdy nie spotka bo prowadzą zdrowy tryb życia, dbają o siebie i zdrowo się odżywiają. Żadnen z tych czynników nie ma wpływu na powstanie takich komplikacji, powstają one zupełnie losowo i mogą dotknąć dosłownie każdej kobiety i jedynym ratunkiem dla nich jest wczesna diagnoza problemu i przeciwdziałanie jemu.

Dodaj komentarz

Comment
Name*
Mail*
Website*