Podsumowanie  Programu  Edukacyjnego „Bocian” w roku 2015

Wzorem lat ubiegłych wiosną 2015 roku uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Marii Anny Ofman przystąpili do realizacji programu edukacyjnego „Bocian” realizowanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Przyrody „pro Natura” we Wrocławiu.

W tym roku obserwacją objęliśmy 6 gniazd bociana białego na terenie gminy Zwoleń (Cyganówka, Jedlanka, Mieczysławów, Niwki, Strykowice Górne i Zwoleń) oraz 4 gniazda na terenie sąsiednich gmin (Bartodzieje – gmina Tczów, Brzezinki i Brzezinki Stare – gmina Tczów, Kazanów – gmina Kazanów).

Podczas naszych obserwacji zanotowaliśmy wiele danych, m.in. umiejscowienie gniazda, termin przylotu i odlotu ptaków, stan gniazda i inne.

Wszystkie informacje opracowaliśmy i wysłaliśmy na adres Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody we Wrocławiu. 

Zapewne nasza praca posłuży m.in. do określenia stanu liczebności bociana białego w Polsce, a także do jego ochrony. 

W następnym roku szklonym zamierzamy kontynuować naszą pracę.