2017 09 Cze

Recenzja książki Igi Wiśniewskiej pt."Pięć minut"

piec minutJak wiele może zmienić się w ciągu pięciu minut? Bardzo dużo. Całe życie...

Książka opowiada o Dianie, dziewczynie mieszkającej w domu przy ulicy Szmaragdowej. Jej tata był kardiologiem, a mama pielęgniarką, więc zawsze miała to, czego chciała. Miała przyjaciółkę Alicję, która tak jak Diana była bogata. Rodzice zaniedbywali swoją córkę, podrzucali ją do p. Busz-mamy Alicji. Aż nastąpił przełom. Jej mama zaszła w ciążę i miała więcej czasu dla córki. Gdy urodził się jej brat-Bartek, Diana znów zaczęła być samotna. Mama zajęła się bobasem i potrafiła jedynie wydawać polecenia nastoletniej córce.

Czytaj więcej...

2017 07 Cze

„Ryby słodkowodne’’

rybyMoją pasją są ryby. Ostatnio wypożyczyłem wspaniałą książkę pt. „Ryby słodkowodne”, która naprawdę mi się spodobała. Dzięki niej poznałem wiele gatunków ryb i wiem, jak i gdzie je poławiać. W niej jest napisane niemal wszystko: sposób rozmnażania, obszary występowania, ilość łusek, ilość promieni miękkich i twardych… po prostu nic dodać, nic ująć. Najbardziej podobają mi się opisy… pstrągów, które będą głównym celem moich wakacyjnych górskich wypraw na ryby. Chcę się o nich dużo dowiedzieć, dlatego robię mini atlas tych ryb.

Czytaj więcej...

2017 30 Maj

G. R. R. Martin „Gra o tron”

gra o tronW ostatnich latach w literaturze fantastycznej powtarza się często ten sam motyw. Większość tych książek to historie pisane dla nastolatków, o płytkich postaciach, prostej fabule bez zaskakujących zwrotów akcji. Odejściem od tej tendencji jest pierwsza część cyklu „Pieśni lodu i ognia”, a  mianowicie „Gra o tron” - epicka powieść pióra G. R. R. Martina. Jej akcja rozgrywa się w fikcyjnym świecie, na początku głównie na kontynencie Westeros, nazywanym Siedmioma Królestwami, w którym pory roku trwają kilka razy dłużej niż te, które znamy. Ta opowieść zaczyna się podczas najdłuższego lata w historii. Ludzie obawiają się mającej nadejść zimy. Fabuła kręci się wokół walki o tron między ważniejszymi rodami w królestwie, chociaż wkrótce przyłączają się do nich mniejsze...

Czytaj więcej...

2017 01 Cze

E. Lockhart „Byliśmy łgarzami”

bylismy lgarzami„Milczenie to warstwa ochronna, zabezpieczająca przed cierpieniem”.

Gdy wybierałam nową książkę do przeczytania, miałam przysłowiowy twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie sięgnęłam po powieść napisaną przez E. Lockharta pt. „Byliśmy łgarzami”. Zaintrygował mnie opis książki, jak i przepiękna okładka, które kryły w sobie wiele tajemnic.

Czytaj więcej...

2017 28 Maj

Andrzej Sapkowski „Sezon burz”

sezon burzGdy siadałem do lektury tej książki, towarzyszyły mi mieszane uczucia. Czy powrót do uniwersum Wiedźmina po tylu latach to dobry pomysł? Przekonałem się, że tak. Powieść utwierdziła mnie też w przekonaniu, że polska fantastyka ma się dobrze. Mimo sporych rozmiarów tekstu nie czułem znudzenia w żadnym momencie.

Książka opowiada o losach Geralta z Rivii - główny wątek obraca się wokół wiedźmińskich mieczy, skradzionych przez czarodziejkę Lyttę Neyd. Czy udało mu się odzyskać swoją własność? O tym przekonajcie się sami.

Czytaj więcej...