77. rocznica Zbrodni Katyńskiej

smolensk4

W dniu 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z dnia 5 marca 1940 roku. 

W sobotę 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41 rządowy samolot Tu-154M rozbił się podczas lądowania pod Smoleńskiem. Na pokładzie było 96 osób, a wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką. Celem ich podróży było oddanie hołu Ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Wszyscy zginęli.

 

KATYŃ – 75 LAT TEMU

katynPodczas II wojny światowej obaj okupanci, niemiecki oraz radziecki, dokonali wielu zbrodni na polskich obywatelach. Jednak wymordowanie naszych oficerów na rozkaz Stalina poraża okrucieństwem i bezdusznością. Do hitlerowskiej agresji na Rzeczpospolitą Związek Radziecki przyłączył się siedemnastego dnia wojny, szybko zdobywając zarówno ziemie kresowe, jak jeńców. W rosyjskie ręce wpadło wtedy około 20 tysięcy polskich oficerów, a także policjantów, sędziów i księży. Wśród nich znalazło się jedenastu przedwojennych mieszkańców Zwolenia – siedmiu funkcjonariuszy policji oraz czterech oficerów rezerwy. W kwietniu 1940 roku zapadła decyzja Stalina o wymordowaniu jeńców wojennych. Z trzech obozów (Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków) nieświadomych swego losu Polaków przewieziono na miejsca straceń, gdzie zabijano ich strzałem w tył głowy. Najbardziej znanym cmentarzem, kryjącym ciała ponad 4 tysięcy oficerów, stał się Katyń. Rosjanie przyznali się do tej zbrodni w 1990 roku, po dziesięcioleciach kłamstw.

 

SMOLEŃSK - 10.04.2010

smolensk510 kwietnia 2010r. to niezwykle tragiczna data w historii Polski. Tego dnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 wybitnych Polaków, w tym: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiące delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. 

 

 

 

Jacek Kaczmarski - Ballada Katyńska

 

 

 Horytnica - Katyńskie Łzy