Rozwiń skrzydła z językiem polskim!

dzien polskiego21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Obchodzony jest od kilkunastu lat. W tym roku towarzyszy mu hasło: „Poprzez edukację wielojęzyczną ku zrównoważonej przyszłości”.

Każda okazja jest dobra, by promować wiedzę o polszczyźnie, dlatego na górnym korytarzu naszego gimnazjum została przygotowana wystawa tematyczna. Prowokowała do pomyślenia o ojczystym języku. Zgromadziła różne informacje, np. czy wiedzieliście, że... 43 procent aktualnie używanych języków zalicza się do zagrożonych i ginących?

Ponad 200 znalazło się na liście całkowicie wymarłych w ciągu życia zaledwie trzech ostatnich pokoleń. Słyszeliście, że język polski jest jednym z 25 największych języków na świecie? Szacuje się, że ojczystym jest dla około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go niemal 50 milionów ludzi na świecie!

dzien polskiego1

dzien polskiego2