Grafika zaczerpnięta ze strony Związku Strzeleckiego "Strzelec" - Obwód Łódzki: http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=1406#.Vs8yrejhCt8
Po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodziliśmy w Polsce w dniu 1 marca 2011r.
Święto to "jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata"[1].
Data 1 marca nie została wybrana przypadkowo, ponieważ tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”[2].
Początek preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” brzmi: "W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu..."
Coraz więcej dowiadujemy się o bohaterach tamtych czasów. Ciągle odkrywane są groby, w których pochowano ich bezimiennie.
Wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się więcej o "Żołnierzach Wyklętych" polecamy zapoznanie się ze stronami internetowymi, do których linki zamieszczamy poniżej:
- http://www.wykleci.ipn.gov.pl/zw/geneza-swieta/3819,Wstep.html
- http://armiakrajowa-lagiernicy.pl/o-nas/
- http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2013/centrala/przystanek-historia-centrum-edukacyjne-ipn-im.-janusza-kurtyki-zaprasza-na-spotkania-upamietniajace-zolnierzy-wykletych-warszawa,-1-marca-2013
oraz obejrzenie filmów:
1. Uzasadnienie projektu ustawy. Druk sejmowy nr 2854. orka.sejm.gov.pl. [dostęp 2011-02-18]
2. Janusz Kurtyka: „Niezłomni do końca” – prezes IPN Janusz Kurtyka o żołnierzach wiernych Rzeczypospolitej, wyklętych w PRL. ipn.gov.pl. [dostęp 2011-02-18]